1. Situacijos nustatymas.
Ribojančio įsitikinimo suradimas.
a) Neskubėkite, išjunkite telefonus, paprašykite, kad aplinkiniai jūsų netrukdytų. Pasirinkite žmogų, kuriam dar nesate visiškai atleidę ar pyksate. Nesvarbu, ar šis asmuo gyvas, ar jau miręs.
b) Kas tave liūdina, skaudina ar neramina? Kodėl? Prisiminkite konkrečią situaciją. Aprašykite ją. Ši situacija bus tarsi jūsų inkaras stebėjimui/tyrinėjimui. Norėdami pradėti, susikaupkite. Mintyse keliaukite į konkrečią situaciją, kai buvote piktas, įskaudintas, liūdnas ar nusivylęs. Prisiminkite situaciją. Būkite ten dabar. Visai nesvarbu, kada ta situacija įvyko prieš metus ar prieš 10 metų ar vakar. Pastebėkite, įvardinkite ir pajuskite tuo metu išgyventą emociją. Raskite priežastį, dėl kurios buvote supykęs, įsiskaudinęs. Įvardykite tai kuo paprasteniu teiginiu pvz. „Aš pykstu ant Onos, todėl, kad ji apkaltino mane.“
Užrašyti skausmingas mintis – tai tarsi perkelti jas iš “ūžiančio” proto ant popieriaus. Popieriaus lape užrašytos mintys lieka stabilios ir tada galima pradėti savityrą.
2. Užduokite klausimus atrastam teginiui.
Šis metodas yra meditacijos praktika. Tai tarsi pasinėrimas į save. Nuoširdžiai atsakykite į klausimus. Pasinerkite į savo gelmes, klausykite ir laukite atsakymo, kylančio iš jūsų vidaus. Užduoti klausimus, tai tarsi kvietimas protui pamatyti, kas iš tiesų yra tiesa, ir kas yra tik įsivaizduojama tiesa.
1. Ar tai tiesa?
Atsakymai gali būti tiktai Taip. arba Ne. Jei kyla atsakymas „nežinau“, „taip, bet …“ nurimkite ir laukite, kol gausite tik vieną iš pateiktų atsakymų, visiškai nesvarbu, ką „kalbėtų“ jūsų protas. Jei atsakymas iškilo „Ne.“ keliaukite iš kart į 3 klausimą. Jei atsakymas „Taip.“, užduokite antrą klausimą.
2. Ar galite visiškai užtikrintai žinoti, kad tai - tiesa?
Taip. arba Ne. (kitokie atsakymų variantai negalimi).
3. Kaip reaguojate, kas vyksta jumyse, kai tikite šia mintimi/ istorija?
Nevaržykite savęs, nesistenkite būti išmintingas ar dvasingas. Pabandykite iš naujo išgyventi pyktį, įniršį, nusivylimą, skausmą ar kitas emocijas taip, tarsi dabar būtumėte toje situacijoje. Atkreipkite dėmesį į savo emocijas, kaip reaguoja jūsų kūnas, kokie vaizdiniai kyla iš praeities/ateities. Koks jūsų oižiūris tame momente yra į save ir į kitą/ kitus? Būkit sąžiningi su savimi. Būkit atviri ir nuoširdūs kaip vaikai. Leiskite sau būti tokiam smerkiančiam, vaikiškam ir smulkmeniškam, koks buvote tą akimirką. Atsakyti nuoširdžiai - tai galimybė atrasti savo streso, reakcijų ir emocijų priežastį. Leiskite savityrai atlikti savo Darbą.
4. Kas tu būtum be šios minties/ be šios istorijos?
Neskubėkite. Pažiūrėkite į situaciją TIK iš momento. Įsivaizduokite, kad šiame momente nėra nei praeities, nei dabarties ir Jūs neturite jiokios galimybės apie tai pagalvoti. Kas tu būtum be šio teiginio, be šios istorijos? Įsivaizuok, kad kuriam laikui šis teiginys tavęs nedomina.
Pažiūrėkite į tai su nauju žingeidumu, smalsumu. Leiskite sau pajausti naujai iškilusias emocijas.
3. Teiginių apgręžimas.
Atsakę į visus keturis klausimus, pereikite prie teiginio apgręžimo.
Teiginių apgręžimas suteikia galimybę sąmonei labiau prasiplėsti ir nelikti užstrigus ribotoje “realybėje”.
Tai kvietimas surasti priešingas reikšmes pagrindinei minčiai ir su smalsumu patikrinti ar apgręžti teiginiai yra arčiau tiesos nei pirminis teiginys. Pažiūrėkit į tai žaismingai, kaip į eksperimentą!
Teiginių apgręžimo pavyzdžiai. „Aš pykstu ant Onos, todėl, kad ji apkaltino mane.“ :
1. į save - „Aš kaltinu save“ .
2. atvirkščiai - „Ji nekaltina manęs.“
3. į kitą – Aš kaltinu ją.
Apgręžtų teiginių gali būti ir daugiau.
Apsvarstykite kiekvieną apgręžtą teiginį: ar šis teiginys gali būti arčiau tiesos nei pirminis? Jei atsakymas yra teigiamas, žaismingai, išradingai, galbūt savikritiškai – nekaltindamas savęs – suraskite tris pavyzdžius, įrodančius šio apgręžto teiginio tiesą.
Darbalapis detalesnei savityrai
Darbalapis "Nuteisk artimą savo" išsamesnei, gilesnei savityrai, platesniam situacijos pamatymui, savęs bei kitų supratimui.
Mūsų protas dažnai yra užimtas sprendžiant ką kiti žmonės daro ne taip savo gyvenime, kaip jie turėtų elgtis, kalbėti, mąstyti ir svarbiausia, kaip jie turėtų elgtis su mumis! Mes apie kitus žmones žinome daugiau nei apie save.
Tikriausiai sutiksite, kad kiekvienas iš mūsų mintyse teisiame, smerkiame, kritikuojame, viską „žinome“ apie savo tėvus, partnerius, vaikus, pažįstamus, kaimynus, kolegas, viršininkus, bendradarbius ... arba apie visus! Pykstame, smerkiame aplinkybes, kaltiname Dievą ar likimą!
Metode „The Work“ šios mintys ar situacijos naudojamos ne tam, kad dar labiau apkalinti kitą, o savęs pažinimui.
Kiti žmonės yra mūsų vidinės, nematomos esybės veidrodžiai. Jie padeda mums atrasti, atskleisti tas mūsų puses, į kurias nenorime žiūrėti ar priimti!
Jeigu jūs pasiruošę - parsisiųskite darbalapį ir užpildykite klausimyną pagal pateiktą pavyzdį.
Jei kils klausimų, visada galite kreipits į mane žemiau nurodytais kontaktais.